Skip to main content

Günümüzde implant tedavisi, diş eksikliklerinin çene kemiğinin içerisine diş köklerini taklit eden titanyumdan yapılmış olan vidalar yerleştirilmesi işlemidir. Bu sayede kaybedilen dişlerin fonksiyonunun sağlanmasında daha doğal görüntü elde edilen güncel ve başarılı tedavi seçeneğidir.

İmplant Nedir?

İmplant, aslında vücutta kaybedilen eksik bir yapının işlevini yerine getirmek amacıyla yerleştirilen protezdir. Dental implantlar, Titanyum metalinin farklı oranlarda işlenerek alaşım halde ya da Zirkonyum’dan üretilmektedir. Çenelere yerleştirilen implantlar gövde (body) ve protezi taşıyan ara parça (abutment) olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır.

Diş implantı yapılırken kullanılacak implantların boy ve çapları hastaların ağzındaki kemik yapısına, çenelerin yüksekliğine ve kalınlıklarına göre değişmektedir. Bunun yanında, son yıllarda çenelerin detaylı olarak incelenmesini sağlayan tomografi cihazlarının kullanımı ile birlikte çenelerin boyutları hakkında daha net bilgiye sahip olarak kullanılacak olan implantların boy ve çapları operasyon öncesi belirlenebilmektedir.

Eğer implant yaptırmak isterseniz kliniğimize gelebilir ve detaylı tomografik ölçümlerinizi yaptırarak implant fiyatları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

İmplant Tedavisi Hangi İşlemleri İçerir?

İmplant tedavisi, ilki cerrahi aşama ikincisi ise üst protez yapım aşaması olarak iki aşamada gerçekleştirilir. İmplantın kemiğe yerleştirilmesi her diş için ortalama olarak 20 dakikalık bir süre gerektirir. Toplam işlem süresi de kemik yapınızın eğer gerekli ise ek cerrahi işlem sayısına göre değişmektedir. Genelde işlem sırasında lokal anestezi tercih edilse de bazı durumlarda genel anestezi veya sedasyon uygulaması da tercih edilebilir. Lokal anesteziden sonra dental implant cerrahisi gerçekleştirilir ve uygulama esnasında herhangi bir acı hissetmezsiniz.

Bazı durumlarda üst çenede sinüs boşlukları, alt çenede çene sinirine yakınlık ya da kemiğin kalınlığındaki azalmalar gibi sınırlandırmalar sebebiyle çenelere optimum boyutlarda dental implant yerleştirilememektedir. Bu durumlarda gerek hastanın kendi çene kemikleri kullanılarak gerekse de yapay kemik greftlerinden faydalanılarak kemik artırımı operasyonları gerçekleştirilmektedir.

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisinden önce uzman hekimlerimiz tarafından detaylı analizler ve planlama işlemleri yapılarak size tüm detaylı bilgi ve operasyonla ilgili konular anlatılır. İmplant yerleştirilmesi için iki farklı seçenek mevcuttur.

Tek aşamalı implant işleminde implantlar yerleştirildikten sonra diş eti iyileştirme başlıkları takılır. Ancak bazı durumlarda özellikle yerleştirme torku dediğimiz implantın çene kemiğine yerleştirilmesi sırasında ölçülebilen kuvvetlerin zayıf yani primer stabilitenin zayıf olduğu pozisyonlarda iki aşamalı işlem uygulanmaktadır. İmplantlar takıldıktan sonra üzerleri diş eti ile kapatılır ve sonrasında da implantın çene kemiği ile yakın temasta iyileşmesi yani ‘’Osteointegrasyon’’ beklenir. Bu işlemde protez başlıklar, iyileşmeden sonra takılır.

implant fiyatları

İmplant Tedavisinin Avantajları

İmplant üzeri dişlerin doğal dişlerle aynı işlevi görmesi ve implant tedavisinin uzun yıllar boyunca herhangi bir sorun yaratmadan kullanılabilir olması implant tedavisinin akla gelen ilk avantajlarındandır. İmplantların yaklaşık olarak 40 seneye yakın takipleri olduğu bilinmektedir ve bu da kabul edilebilir bir süredir. Günlük bakım rutini etkili bir şekilde yapıldığında ve aksatılmadığında sağlıklı bir şekilde implant dişlerinizi uzun süre kullanabilirsiniz.

Eğer tek dişinizde bir sorun varsa ve tek üye bir implant yapılması gerekiyorsa bu işlem kısa sürede yapılabilir. Tek üye implant uygulamalarında çevre dişlere herhangi bir zarar verilmeksizin dişsiz boşluk implant tedavisi ile restore edilebilir. Elbette implant işleminin güvenilir bir merkezde yapılması da oldukça önemlidir. Eğer yakında bulunuyorsanız Antalya diş kliniği Attelia Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bunun için en iyi seçeneklerden biridir.

Alanında en iyiler arasında olması ve deneyimli bir kadroya sahip olması implant konusunda da başarılı olmasını sağlamıştır. Eğer Antalya’da implant tedavisi yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ameliyatsız (Dikişsiz) İmplant Aşamaları

Diş eksikliği olan bölgeye rehber plak ile ya da rehbersiz olarak implantın geçeceği kadar bir bir alan açılıp implant yerleştirildikten sonra diş eti iyileşme başlığı takılarak gerçekleştirilen operasyon “Flepless” yani cerrahisiz ya da dikişsiz implant operasyonu olarak bilinmektedir.  Gelişen teknoloji ile tomografi ve ağız içi model bilgisayar programlarında birleştirilerek kemik bölgesinin kalınlığı ve yüksekliği ile yerleşilecek implantın açısı ve konumu belirlenerek bir similasyon hazırlanır.

Bu yöntemde diş eti üzerine kesi yapılmadığı için iyileşme daha konforlu gerçekleşir. Bölgedeki diş eti doku bütünlüğü korunduğu için daha hızlı ve estetik bir iyileşme süreci geçirilmiş olunur. Böylelikle sosyal hayata daha hızlı bir dönüş sağlanmış olur.

İmplant Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

İmplant işleminden sonra bakım oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bilindiği üzere bu prosedürler cerrahi bir operasyondur ve sonrasında şişlik meydana gelmesi de normaldir. Çene kemiğine implant sistemlerinde bulunan yuva açıcı frezler ile yuva açılır ve içine implant yerleştirilir. Tedavi sonrasında buz uygulaması önerilir. Ağzınızın dış kısmından buz kompresi yaparak ağrıyı ve şişliği azaltabilirsiniz.

Bu uygulama genelde şişliğin en aza indirilmesi için önerilir. Fakat bu sürenin 5 dakikayı geçmemesine özen göstermelisiniz, çünkü bu bölgenin beslenmesinde aksamaya sebep olabilir. İyileşme süreci içerisinde çok sıcak, çok soğuk ya da sert besinlerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Genelde diş hekimlerimiz tarafından oda sıcaklığındaki içecekler ve besinler tüketilmesi tavsiye edilmektedir.  İmplant sonrası ilk 48 saat çok önemlidir, bu yüzden hastalara sigara kullanımına olabildiğince ara verilmesi önerilmektedir. Bunun yanında 1 gün boyunca hem gargara yapmaktan hem de ağzınızı çalkalamaktan uzak durmalısınız. İlk bir haftada dişlerinizi fırçalarken ya da diş ipi kullanırken de sakin ve nazik olmalısınız.

diş implant

Hangi Durumlarda İmplant Tercih Edilir Ya Da Edilmez?

Diş kayıpları genelde çürük, tedavi, hastalık ya da dişlerdeki periodontal nedenler ile gerçekleşir. Diş eksiğiniz olduğu zaman bu sizi rahatsız eder ve dişinizin olmasını istersiniz. Bu durum hem estetik açıdan sorun yaratır hem de birçok açıdan ağzınızda fonksiyon kaybı ortaya çıkar. Etkili bir çiğneme yapamadığınız için sağlıklı bir beslenme ve sindirim de gerçekleşmemiş olur. Aynı zamanda diş kayıpları sonrasında zamanla çene eklemlerinde de sorunlar baş gösterebilir.

Genel sağlık durumu iyi olan herkese istemesi halinde implant tedavisi uygulanması mümkündür. Gelişmiş ileri teknoloji sayesinde kemik kaybı olan kişilere de implant tedavisi uygulanabilir.

İmplant yaptırmak isterseniz Antalya implant Attelia Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bunun için oldukça iyi bir tercihtir. Bizi arayabilir ya da kliniğimize gelerek implant tedavisi için uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

İmplant Kaç Ayda İyileşir?

İmplant işleminden sonra bölgede şişlik ya da ağrı olması normal karşılanan bir durumdur. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız ağrı kesici kullanarak ağrının geçmesini sağlayabilirsiniz. İmplantın kemikle kaynaşması ve iyileşmesi genel olarak 4-5 haftalık bir süreç gerektirir. 4-5 hafta içinde implantın iyileşme süreci başlar ve bu süre 8-12 haftaya kadar devam eder.

Bu süre kişiden kişiye göre değişeceği için 12 haftalık bir süre içinde iyileşmenin tamamlanacağını söylemek doğru olur. Ağız yapınıza göre iyileşme süreci ve uygulama ile ilgili bilgi almak isterseniz Antalya diş klinik merkezimize uğrayabilir ve uzman hekimlerimiz tarafından dişleriniz, kemik ve çene yapınız incelenerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

İmplant Fiyatları Ne Kadar?

İmplant en güncel dental tedavilerden biri olduğu için sürekli merak edilen bir uygulamadır. Bilindiği üzere implant fiyatları implant markalarına ve özelliklerine göre değişmektedir. Yüzey özellikleri ve protez parçalarındaki kalite farklılıkları implant fiyatlarındaki farkı açıklamaktadır. Bazı implant firmaları araştırma geliştirme (Arge) çalışmalarına büyük bütçeler ayırması ve sektördeki yenilikleri diğerlerinden önce keşfetmek gibi hedefleri nedeniyle diğer implant firmalarından pahalı bir seçenek sunmaktadır.

İmplantların fiyatları, tedavi süreci, sonraki iyileşme süreci kişiye özeldir ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Halis Ali Çolpak (Doktor – Ağız ve Çene Cerrahı)

Tedavilerimiz

Bilgisayar Dstekli Kapak 01 Bilgisayar Dstekli Kapak 02

Bilgisayar Dstekli Kapak 03 Bilgisayar Dstekli Kapak 04

Teklif Alın

Leave a Reply